Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
ethereum classic
ETC
Ethereum Classic (ETC) – Kurz, graf ceny, peněženka
Graf ETC

$26 (581,4 Kč)

+1,05 % za 7 dní

ethereum classic

Ethereum Classic (ETC) – Kurz, graf ceny, peněženka

Cena ETC
Graf ETC

$26 (581,4 Kč)

+1,05 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Ethereum Classic

Kalkulačka: ETC to CZK

ETC
CZK

Informace o Ethereum Classic

Kromě všem známé kryptoměny Ethereum existuje ještě jeho “otec” – Ethereum Classic. A abychom dobře pochopili koncepci měny Ethereum Classic, bylo by dobré nejprve nahlédnout do historie jiného systému kryptoměn známého pod zkratkou DAO (z anglického “decentralized autonomous organization”).

Organizace vznikla v květnu 2016 po prvním oficiálním uvedení na trh, v té době největší svého druhu na světě. DAO byl v podstatě decentralizovaný fond rizikového kapitálu, jehož smyslem bylo financovat všechny budoucí decentralizované aplikace.

Obsah článku o ETC

Historie Ethereum Classic

Systém DAO byl naprosto transparentní a flexibilní, čímž poutal pozornost mnoha investorů. V období květen až červen narostla hodnota DAO v přepočtu o více než 150 milionů, což představovalo 14% všech tzv. etherových tokenů v té době vydávaných. Systém byl postaven na koncepci blockchainu ethereum a jednotlivé tokeny mohl nabývat výměnou za ethery každý jednotlivec, který chtěl mít přístup na DAPPS (tzv. decentralizované aplikace).

Systém DAO umožňoval i opačnou funkci těm, kterým některé aplikace z řad DAPPS nevyhovovaly a chtěli zpět své ethery. Tato funkce se nazývá “split function” (dělená funkce). Tato funkce navíc každému umožňovala tvorbu vlastní “child DAO” (dceřiné DAO).

K zajištění hladkého průběhu transakcí je ve smlouvě uvedeno, že není možno utratit své rekuperované tokeny dříve než 28 dní od oddělení se od systému DAO. Smlouva obsahuje i další chytrá pravidla v podobě kódů zajišťující dostatečnou bezpečnost systému. Nicméně v samotném systému se nachází i slabina, která se později bohužel ukázala jako hlavní příčina rozdělení jednotné komunity ve dvě.

DAO
Úvodní obrázek na oficiálních stránkách organizace DAO.

Útok na DAO, jenž vedl ke vzniku Ethereum Classic

Jak jsme již v předchozí části avizovali, systém DAO obsahoval slabinu v kódu a hackeři dlouho neotáleli a této slabiny náležitě využili. Než však přikročíme k dalšímu výkladu, je třeba zdůraznit, že samotný blockchain, na němž byl koncept DAO vybudován, není vinen za zranitelnost kódu. Patří pouze k samotnému DAO, zatímco ethereum jako takové představuje pouze zázemí resp. prostor pro jeho realizaci.

V polovině června téhož roku po zhruba jednom měsíci spokojené existence se podařilo hackerům využít slabiny kódu a odčerpat třetinu z celkového fondu DAO, tedy cca 50 milionů amerických dolarů (v přepočtu 3,7 milionů tokenů).

Hackeři provedli následující:

  • Použili funkce “split” tak, aby jim systém vrátil ethery za jejich vložené DAO mince.
  • Dříve než se systému podařilo transakci zanést do blockchainu a aktualizovat stav zůstatků (což by za běžných okolností byl druhý automaticky prováděný krok), přišli hackeři s požadovanou rekurzivní funkcí. Tato funkce umožňovala vracení kódů (.. a tím pádem i etherů) za vložené DAO dříve než mohla proběhnout aktualizace zůstatku na kontech uživatelů.

Útok skončil tím, že si hackeři odnesli více než 50 milionů etherů a přesunuli své fondy na tzv. child DAO. Nicméně jedna věc jim chyběla: možnost utratit odčerpané finance okamžitě. Jak již dobře víme, ethery lze realizovat až po uplynutí 28 dní. To znamená, že jejich fondy byly zablokovány po dobu téměř jednoho měsíce.

Hledání řešení

Celou komunita uživatelů etherea zachvátila po útoku panika. Lidé chtěli nalézt rozumné řešení celé situace a i když si byli vědomi, že za tuto situaci nelze vinit samotnou platformu etherea, ztratili v ni důvěru. Cena kryptoměny klesla z v přepočtu z původních 20 na přibližně 12 dolarů.

Poněvadž hackeři museli 28 dní čekat, než mohli zcizené finance realizovat, měla komunita dostatek času, aby přijala konkrétní řešení. Nabízely se tři varianty: 1) nechat vše při starém nebo 2) řešit způsobem méně radikálním (tzv. “soft fork”) nebo 3) více radikálním (“hard fork”).

Nadace Ethereum Foundation nakonec zvolila třetí tedy radikální cestu. Volba však proběhla pod falešným oznámením, že k prosazení řešení je nutné jednoznačné shody, což vedlo většinu členů hlasování se nezúčastnit, přičemž jejich hlasy byly započítány jako kdyby hlasovali “pro.”

Problém v případě radikálního řešení spočívá v nenávratnosti tohoto kroku. Jakmile jednou síť rozdělíte, jde o krok definitivní. Blockchain se od tohoto okamžiku vydá jinou cestou a každý, kdo tyto změny akceptuje se touto cestou může vydat též. Ostatní mají smůlu a přístup k dalším aktualizacím jim bude do budoucna odepřen.

A vzhledem k tomu, že ne všichni uvítali radikální řešení, část komunity odmítla přejít na nový systém a zůstala u starého blockchainu (odtud název Ethereum Classic, zkráceně ETC). Novému systému, který vznikl následkem radikálního řezu, vyjádřila podporu většina investorů a významných hráčů, a proto si uchoval i původní název – Ethereum (zkráceně ETH).

Ethereum nebo Ethereum Classic: souboj nekončí

Není těžké uhodnout, co bylo důvodem radikálního řešení situace: Byla jím nezbytnost proplatit zcizené peníze zavedením tzv. chytrého řešení (anglicky “smart contract”) jehož jedinou funkcí bylo umožnit obětem vyinkasovat za každé investované DAO jeden ether.

Tento krok se však neobešel bez rozdělení celého systému, což znamenalo zásah do samotné podstaty blockchainu etherea. Mnohým lidem se tento krok nezamlouval, neboť ethereum původně slibovalo spravedlivý a transparentní systém, který se nebude měnit a zůstane zachován na věky.

Systém byl koncipován, aby vykazovat absolutní odolnost vůči jakémukoli lidskému zásahu, což byl rozhodující argument zastánců původního systému Ethereum Classic. Poukazem na precedentní povahu tohoto kroku zdůrazňovali, že pokud se podobné řešení přijme jednou, mohou následovat další podobná, čímž se zpronevěřujeme samotné myšlence stojící u zrodu etherea.

V této souvislosti je vhodné zmínit, že koncem října 2017 se očekává další “hard fork” řešení známé jako Byzantium, jeho cílem je odstranit dopad zlovolných elementů v síti. Byzantium je prvním podobně radikálním krokem v projektu kryptoměny etherea od doby poněkud rozsáhlejší akce Metropolis. V současné době probíhá testovací fáze s tím, že oficiální změny začnou co nevidět.

Co se týče rozdělení komunity, dobře se ukázalo, že ideologické argumenty jsou natolik silné, že nezabránily přesvědčit odpůrce radikálního řešení o prospěšnosti tohoto kroku. Nestačilo ani, že mezi tzv. radikály patřili i zakladatelé etherea, Vitalik Buterin a Gavin Wood, a mnozí další významní hráči v oboru.

Bohužel uživatelé, kteří zůstali u původního Ethereum Classic, nemají přístup na aktualizované verze např. změnu z původního Proof Of Work (PoW) na nové Proof of Stake (PoS).

Jak vypadá Ethereum Classic dnes

Ethereum Classic pracuje s původním algoritmem z doby před přijetím radikálního řešení. Z hlediska kapitalizace představuje ethereum dvanáctou největší kryptoměnu současnosti.

Tržní kapitalizace ETC činí k dnešnímu dni 1,1 mld. dolarů a vyznačuje se střednědobou medvědí dynamikou.

Pokud byste se dnes rozhodli obchodovat s ethery, přišel by vás jeden ether na 11,47 dolarů.

Mezi hlavní výhody kryptoměny ETC patří:

  • zachování přesvědčivého argumentu o neměnnosti blockchainu.
  • zájem mnoha vlivným členů z řad komunity uživatelů etherea.
  • mining (“těžba” “vytěžování”) v případě ETC je dostupný pro jednotlivé uživatele – na rozdíl od bitcoinu.

Mezi hlavní nevýhody kryptoměny ETC patří:

  • nemožnost přístupu na aktualizovanou verzi etherea;
  • přechod zakladatelů a největších hráčů z řad uživatelů etherea na novou verzi ETH;
  • využívání ETC různými pochybnými resp. podvodnými brokery
  • vnímání Etherea Classic jako určité odvety nebo útoku na členy komunity ETH.

Ethereum Classic a jeho vyhlídky do budoucnosti

Navzdory zvýšené pozornosti, která je dnes upřena téměř výhradně na ETH (kurz ethereum), její “klasická” verze si svůj zájem udržuje i nadále. Z hlediska investičního ji lze považovat za výhodnou příležitost v oblasti kryptoměn.

Grayscale, dceřiná společnost firmy Digital Currency Group (jejímž majitelem je Barry Silbert), zahájila letos v dubnu provoz fondu Ethereum Classic Trust, umožňující institučním obchodníkům investovat do ETC. Tento případ není jediný a demonstruje přetrvávající zájem o platformu i mezi významnými hráči.

Ve snaze posílit cenu ETC rozhodla komunita zavést pevný strop na objem vydávaných tokenů. Bylo dohodnuto, že celkový objem aktiva ETC nesmí překročit hranici 230 jednotek. Co se týče ETH, zde žádný pevně stanovený strop neexistuje.

Obchodování však přináší i jistá rizik a člověk by je měl zvážit i v souvislosti s ETH. Nadace Ethereum Foundation stále drží 10% celkového objemu ETC, který zůstal po přijetí radikální reformy. Komunita hackerů vlastní zhruba 3,36 milionů ETC, což představuje 3,65% celkového kapitálu. Pokud by některý z těchto hráčů vstoupil na trh, cena ETC by klesla.

Co říci na závěr? Kdo ví, možná právě ETC bude mít poslední slovo.

Hodnocení Finex.cz

Ethereum Classic

Více informací o Ethereum Classic

KryptoměnaEthereum Classic
SymbolETC
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů146 727 025
Maximální počet tokenůNekonečno
Obchodní objem (24h)$226 406 774
Tržní kapitalizace$3 822 680 743
Změna ceny za 24h-6,5 %
Ohodnoťte kryptoměnu Ethereum Classic
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

František Válka

Etherum jsem nově začal těžit tento rok a zatím se dostávám do vysokých plusových částek, takže za mě etherum dobrá volba na těžení

Zdeněk

Pokud ještě těžíte, prosím info. Zdeněk

Redakce Finex

Františku, mluvíte o Ethereu, nebo Ethereu Classic? :-)

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat