Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Litecoin
LTC
Litecoin (LTC) – Kurz, graf ceny, peněženka, jak koupit
Graf LTC

$82,3 (1 840 Kč)

-21 % za 7 dní

Logo Litecoin

Litecoin (LTC) – Kurz, graf ceny, peněženka, jak koupit

Litecoin kurz
Graf LTC

$82,3 (1 840 Kč)

-21 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Litecoin

Kalkulačka: LTC to CZK

LTC
CZK

Základní informace o kryptoměně Litecoin (LTC)

Litecoin je jedna z prvních alternativních kryptoměn, který se zaměřuje na bezhotovostní a decentralizované transakce – podobně jako Bitcoin, ze kterého vychází. Jeho cílem je však nabízet platby levněji a rychleji. V porovnání se svým starším a slavnějším sourozencem vyřídí Litecoin za sekundu až 8krát více transakcí (56 převodů) a jeho průměrné transakční poplatky jsou (ke konci září 2022) více než 120x nižší.

Kryptoměna LTC vznikla v roce 2011. I přes to, že se jedná o pomyslného bratra Bitcoinu, se Litecoin zvládl rozšířit a zaujmout místo v řadě skutečně zavedených platebních systémů. Tato ransakční platforma je také průkopníkem v zavádění nových technologií: Litecoin jako první kryptoměna uvedl do ostrého provozu SegWit a Lightning Network. Litecoin se ale od Bitcoinu odlišuje i jinak. I když využívá také mechanismus Proof of Work, těžba LTC funguje na jiném algoritmu zvaném Scrypt.

Rychlé shrnutí

Litecoin (LTC) je jedním z prvních altcoinů, který vznikl již v roce 2011 a pro své rychlé a levné transakce je poměrně populární dodnes. Jeho zakladatelem je Charlee Lee.

Stejně jako Bitcoin stojí jeho mladší bratr na konsensuálním mechanismu Proof of Work, nepoužívá však těžební algoritmus SHA-256, nýbrž Scrypt. Litecoinů bude vytěženo maximálně 84 milionů, nikdy víc.

Proč Litecoin vznikl? Vyplatí se do něho investovat, nebo je to pouhý nevýznamný klon Bitcoinu? Na všechny otázky naleznete odpověď v tomto článku.

Obsah článku o LTC

Úvod do kryptoměny Litecoin

Myšlenka stojící za vznikem Litecoinu je vcelku jednoduchá – má se jednat o kryptoměnu řešící zásadní nedostatky Bitcoinu, jimiž jsou zejména relativně drahé transakce a nízká síťová propustnost. Protože Litecoin tyto problémy alespoň částečně řeší a je to tedy jeho největší konkurenční výhoda, zvolili dle ní vývojáři i samotný název reprezentující “odlehčený Bitcoin” (light coin → Litecoin).

Aby toho však vývojáři dosáhli, museli změnit několik základních charakteristik Bitcoinové sítě. V následující tabulce naleznete porovnání těch nejvýznamnějších veličin Bitcoinu a Litecoinu:

Bitcoin Litecoin
Tvorba bloku: 10 minut 2,5 minuty
Max. počet transakcí (za 1 s): až 7 transakcí až 56 transakcí
Konečný počet mincí: 21 000 000 84 000 000
Těžební algoritmus: SHA-256 Scrypt

Jak můžete vidět, transakce se v průměru potvrzují 4x rychleji než v případě Bitcoinu a zároveň se zvýšilo i množství transakcí za sekundu, jinými slovy propustnost sítě. Vývojáři se také rozhodli zachovat pro vývoj ceny zajímavou vlastnost omezené zásoby mincí. Litecoinů nikdy nebude více než 84 milionů s tím, že v době psaní článku (září 2022) je vytěženo zhruba 85 %.

Z pohledu reálného využití je vcelku logické, že se Litecoin zvládl svézt na vlně popularity. Vylepšených vlastností si všimla i celá řada společností, která jej začala přijímat jako formu platby. Z podniků v České republice zde máme např. internetový obchod Alza či kavárnu Paralelní Polis. Samozřejmě tato adopce prostupuje i zahraniční podnikovou sférou. Jedním ze zástupců je třeba portál TravelbyBit prodávající ubytování a letenky.

Velkým pomocníkem jsou v tomto případě externí platební brány. Díky společnosti Flexa se Litecoin dostal nepřímou cestou až do 40 000 firem již v roce 2019.

Jak Litecoin funguje? Proof of Work na bázi Scrypt

Litecoin po Bitcoinu spoustu věcí zdědil. Využívá např. také mechanismus Proof of Work a proto je možné nové litecoiny těžit. Rozdílem je použití jiného algoritmu pro těžbu s názvem Scrypt.

Litecoin se pomocí algoritmu Scrypt snažil vyřešit problém specializace těžařských zařízení. Není tajemstvím, že kvalitní ASIC minery (těžební stroje určené primárně pro těžbu Bitcoinu) stojí až statisíce korun a efektivně je mohou provozovat v zásadě jen těžařské společnosti, tomuto měl nový algoritmus těžby učinit přítrž.

Vývojáři měli již existujícím ASIC minerům udělat čáru přes rozpočet tím, že původní algoritmus SHA-256 modifikovali znatelným navýšením požadavků na operační paměť. Výpočetní jednotky ASIC minerů s tímto v jejich původním návrhu nepočítají, protože bitcoinové těžební operace faktor vysokých nároků na operační paměť nemají.

Sláva Litecoinu však netrvala dlouho. Roku 2016 přišel na trh první upravený ASIC miner, který si s překážkami Scryptu už dokázal poradit.

Poznámka

Poznámka: Jelikož Litecoin využívá velmi podobný zdrojový kód jako Bitcoin, zase tolik odlišností, kromě těch zmíněných výše, mezi oběma kryptoměnami nenaleznete. Podobně jako Bitcoin, i Litecoin má implementovány rozšiřující aktualizace podporující technologie SegWit a Lightning Network. Specifikum Litecoinu je ovšem jeho protokol OmniLite podporující smart kontrakty a anonymizační aktualizace MimbleWimble. Všechna tato témata si nyní podrobněji vysvětlíme.

Menší upozornění: I když se to na první pohled může zdát a některé internetové zdroje to i nesprávně uvádějí, Litecoin technicky NENÍ fork Bitcoinu. Forkem se rozumí tzv. zdvojení kryptoměn, což jinými slovy znamená, že se řetězec v jednom bodě (např. kvůli nějaké aktualizaci) rozdělí na dva již samostatně existující řetězce. Takto např. vznikl Bitcoin Cash z Bitcoinu nebo Ethereum Classic z Etherea. Litecoin se zdrojovým kódem Bitcoinu hodně inspiroval, byl ale stvořen od počátku jako kompletně nový blockchain, s Bitcoinem tedy nesdílí jeho genesis blok.

SegWit – částečné řešení poplatků a dveře k druhé vrstvě

Z technologického pohledu Litecoin nijak nezaostává. V roce 2017 byla aplikována technologie Segregated Witness či zkráceně SegWit, která byla jedním z největších technologických skoků jak pro Litecoin, tak i pro Bitcoin. Částečně se tím vyřešil problém nedostatečného místa v blocích, kvůli kterému se zvedaly poplatky a s tím i obtížnost potvrzení transakce pro uživatele, kteří nechtěli platit ohromné částky.

SegWit také řeší problém tzv. malleability – technického nedostatku, který umožňuje během převodu změnit digitální podpis transakce (digital signature) a tím ji zneplatnit.

Zajímavostí je, že technologie SegWit byla původně navržena pro Bitcoin, její implementace ale nebyla schválena potřebnou většinou. U Litecoinu schválení SegWitu prošlo bez sebemenších problémů (v případě Litecoinu schválení vyžadovalo 75% většinu, u Bitcoinu bylo však vyžadováno až 90 % kladných hlasů). Původní odpůrci SegWitu se tak na příkladu Litecoinu mohli přesvědčit, že technologie funguje bezchybně, a proto byl SegWit krátce na to implementován i pro Bitcoin.

Lightning Network

Dále je také díky SegWitu umožněna implementace technologií druhé vrstvy – v dnešní době mluvíme především o tzv. Lightning Network. Technologie fungující ve druhé vrstvě, tedy v jakési další vrstvě nad základním blockchainem, si můžete představit jako nástavby rozšiřující schopnosti blockchainu původního. Motivací je zejména zvýšení propustnosti a radikální snížení poplatků při zachování vysoké úrovně bezpečnosti, což se Lightning Network bezpochyby daří.

Lightning Network při svém použití nad blockchainem Litecoinu vytvoří pomyslný platební kanál, v němž je možné provést teoreticky neomezený počet plateb za opravdu minimální poplatky. Může se jednat např. o nákup kávy v kavárně nebo o tankování benzínu. Platební kanál má technicky povahu smart kontraktu. Při jeho vzniku vloží na určenou kryptoměnovou adresu jedna nebo obě protistrany specifický obnos kryptoměn, z nějž jsou pak platby rozřazovány.

Příkladem může být např. 10 litecoinů, z nichž si v kavárně postupně nakoupíte třeba 50 káv a 10 dortů během nějaké doby (obrazně řečeno). Jakmile se některá ze stran rozhodne kanál uzavřít, dojde k vypořádání a do blockchainu se zanese až konečný zůstatek na obou stranách v rámci jedné transakce (dohromady dvou, protože se jako transakce počítá i odeslání zmíněného prvního obnosu na adresu kontraktu). A protože je konečný výsledek všech transakcí zapsán na blockchain Litecoinu (základní vrstvu), je zachována i stejná úroveň bezpečnosti.

Stejně jako SegWit, i Lightning Network byla původně určena pro Bitcoin. Její využití se ovšem rozšířilo i do dalších blockchainů a protože Litecoin používá velmi podobný zdrojový kód jako Bitcoin, nebyla její implementace na Litecoin oříškem.

Video – Co je to lightning network?

OmniLite

OmniLite je technologie přinášející na Litecoin funkční smart kontrakty. To znamená, že je nyní na blockchainu Litecoinu možné tvořit nové tokeny, podobně fungují i ERC-20 tokeny na Ethereu či BEP-20 tokeny na BNB Smart Chainu. Dle tvůrců OmniLite se v budoucnu počítá i s NFT.

I když tu je s námi OmniLite v době psaní článku (září 2022) už rok, nedá se říci, že by Litecoin oplýval rychle vzkvétajícím DeFi ekosystémem, a to ani přes to, že uživatele a vývojáře láká nízkými poplatky. Za tím může stát např. velmi pomalý vývoj, slabý marketing a uživatelsky silně nepřívětivá dokumentace. Pouze čas tedy ukáže, jestli OmniLite uspěje.

Aktualizace MimbleWimble

V květnu roku 2022 prošel blockchain Litecoin další významnou aktualizací, nyní však lehce kontroverzní, o které jsme psali v jednom z týdenních přehledů v červnu 2022.

Jedná se o tzv. MimbleWimble Extension Block (MWEB), tato aktualizace umožňuje uživatelům své transakce plně anonymizovat.

Tzv. “extensions blocks”, česky “rozšiřující bloky”, si můžete představit jako dodatečně vytvořené bloky existující na paralelním blockchainu s Litecoinem. Pokud se uživatelé Litecoinu rozhodnou své transakce anonymizovat, své litecoiny odešlou na tyto bloky. Jakmile dojde k jejich vypořádání, citlivé informace o transakci jsou pro třetí strany skryté (tento proces je v terminologii MimbleWimble označován jako “pegging-in”). Jedná se např. o adresy příjemce a odesílatele a o přenesený obnos.

Poznámka

Poznámka: Ve skutečnosti žádný paralelní blockchain se speciálními rozšiřujícími bloky neexistuje. Data “rozšiřujících bloků” se nacházejí v každém bloku LTC.

Pokud se uživatelé rozhodnou své litecoiny z rozšiřujících bloků převést zpět do klasické konfigurace, jsou informace opět transparentní (v tomto případě je proces označován jako “pegging-out”.

Je vhodné zmínit, že použití MWEB je čistě dobrovolné, což znamená, že většina transakcí na Litecoinu funguje stále jako předtím, tedy transparentně. Ani to však některé regulátory neobměkčilo. Krátce po aktualizaci se řada kryptoměnových burz rozhodla Litecoin ze své nabídky kompletně odstranit, Thajská komise pro cenné papíry k tomu dokonce vydala příkaz.

Ve velké míře se jedná o jihokorejské burzy fungující vesměs lokálně, reagovala ale i Binance. Ta Litecoin sice neodstranila, ale vydala upozornění, že nepřijímá vklady či výběry litecoinů na adresy zmíněných rozšiřujících bloků (mají předponu ltcwmeb1burza je tedy bez problému pozná).

Ačkoliv je řada uživatelů z možnosti anonymizace transakcí nadšená, image Litecoinu aktualizace MWEB spíše i poškodila. Navíc, jak víme už z aktualizace SegWit, Litecoin často slouží jako takový “testovací blockchain” pro nové aktualizace Bitcoinu, je tedy možné, že se později dočkáme i varianty MWEB pro Bitcoin. Představa, jak by pak reagovaly státní instituce, je přinejmenším děsivá.

Historie Litecoinu (LTC)

Charlie Lee - Zakladatel litecoinu
Charles Lee – Zakladatel Litecoinu

Litecoin vytvořil Charles Lee, bývalý vývojář společnosti Google. Těžební algoritmus Scrypt vyvinul už v roce 2009 programátor Colin Percival, který mj. stojí také za zálohovou službou Tarsnap. Zahájení provozu kryptoměny jako takové pak proběhlo 7. 10. 2011.

Na vývoj blockchainu, implementaci novinek a marketing dohlíží nezisková organizace Litecoin Foundation. Zásadním obratem ve vývoji platformy se v lednu 2017 stalo Leeovo prohlášení o započetí vývoje Segregated Witness (spuštěno v květnu 2017) a Lightning Network (od června 2017) Litecoinu.

Ve stejný rok se Litecoin Foundation stala 9,9% vlastníkem německé WEG Bank. Na konci února 2018 pak organizace (ve spolupráci s partnerskou společností) spustila ambiciózní platformu LitePay, která měla umožnit platbu litecoiny v obchodech a výběr peněz z LTC účtů pomocí bankomatů. Systém se ale potýkal s řadou problémů a už po měsíci společnost LitePay oznámila ukončení činnosti.

Od června 2019 je Litecoin oficiálním partnerem serveru TravelbyBit, který umožňuje platit kryptoměnami za pobyt ve více než milionu ubytovacích míst. Pomocí protokolu OmniLite již vývojáři do Litecoinu integrovali možnost tvorby smart kontraktů, to přináší potenciál nového DeFi ekosystému společně se všemi jeho ikonickými nástroji – stablecoiny, zápůjčnými protokoly, decentralizovanými burzami či jinými možnostmi přinášejícími možnosti stakingu a yield farmingu.

Forky Litecoinu

Od svého vzniku prošel Litecoin mnoha kryptoměnovými forky, které vygenerovaly řadu obskurních měn bez reálné hodnoty – např. Junkcoin (JKC), Luckycoin (LKY) nebo Litecoin Cash (LCC).

Mezi ty úspěšnější forky patří Monacoin (MONA), který si k 25. 9. 2022 při hodnotě 0,45 dolarů za minci drží tržní kapitalizaci necelých 30 milionu dolarů.

Kultovní status si následně vydobyl Dogecoin (DOGE), což je z hlediska úspěšnosti jednoznačný vítěz mezi všemi forky Litecoinu. Kryptoměna se Shibou Inu ve svém erbu zaznamenala neskutečný nárůst, na němž se podílel i Elon Musk. Dogecoin byl společně s jeho konkurentem Shiba Inu (SHIB) pomyslnou jiskrou šílenství kolem meme coinů a tokenů. Šokující je, že jsou oba dokonce úspěšnější než samotný Litecoin. Tržní kapitalizace Dogecoinu je v době psaní článku (září 2022) více než dvojnásobná.

Vývoj ceny 1 LTC

Od října 2011 do listopadu 2013 se cena Litecoinu pohybovala mezi 2 a 5 dolary. Prvního výraznějšího zhodnocení dosáhl Litecoin na konci listopadu 2013, kdy se jeho hodnota během jediného týdne vyšplhala ze 4,5 na 53,15 dolarů. Následoval postupný propad až na 1,5 dolarů za LTC (leden 2015).

Opětovný zájem o Litecoin nastartovalo prohlášení Charlese Leeho, zakladatele kryptoměny, o započetí vývoje technologií Segregated Witness a Lightning Network. 2. 9. 2017 se Litecoin obchodoval za 91,32 dolaru. Tehdejší cenový vrchol pak přišel během kryptoměnového bull-runu na přelomu let 2017/2018.

Na místní cenové maximum si Litecoin sáhl 19. prosince 2017 při ceně 375,29 dolarů. Okolo této doby také Lee na Redditu a Twitteru oznámil, že všechny své litecoiny prodal, což komunita nesla velmi těžce. Proč by nyní jejich “modla” měla dále na Litecoinu pracovat a zlepšovat ho?

Bull run v roce 2021

Poslední z extrémních nárůstů cen kryptoměn se odehrál v roce 2021. Bitcoin se vyšplhal na necelých 65 tisíc dolarů za jednotku a jeden litecoin stál v květnu 2021 až 412 dolarů. Od té doby cena postupně klesá.

Logo Litecoin
Litecoin/LTC
Načítání
Načítání
Kupte si Litecoin

Logo sponzora Koupit!

Tokenomika a distribuce LTC

Litecoin je ve své tokenomice a distribuci mincí velmi podobný Bitcoinu. Jediné změny jsou v konkrétních číslech.

  • Celkový počet litecoinů je omezený na 84 000 000.
  • Odměna za každý uzavřený blok je stejná jako u Bitcoinu – na začátku 50 jednotek, pak následovala dvě půlení a dnes se odměna pohybuje na 12,5 mincích za blok. K dalšímu půlení dojde na konci srpna roku 2023 a odměna bude snížena na 6,25 LTC za blok.
  • Distribuce probíhá skrze odměny za těžbu, stejně jako u Bitcoinu. V případě LTC je však distribuovaných mincí za jeden časový úsek více, neboť se každý blok uzavírá v průměru 4x rychleji než na bitcoinovém blockchainu.

Těžba Litecoinu. Vyplatí se?

Jak jsme si již řekli v odstavcích výše, Litecoin sdílí s Bitcoinem i ideu těžby. Ta pramení z návrhového konceptu mechanismu Proof of Work, kde jsou nové transakce ověřovány těžaři, kteří je následně zařadí do nového bloku a tvoří tak jejich řetězec = blockchain.

Těžba je tedy jednou z možností, jak nové litecoiny získat. Platí pro ni ovšem už pravidla jako pro těžbu Bitcoinu – abyste byli v rámci těžby profitabilní, budete si muset pořídit relativně drahý těžební hardware (ideálně nějaký ASIC miner orientovaný přímo pro Litecoin), obstarat si levnou elektřinu a pak se připojit k nějakému těžebnímu poolu.

Poznámka

Upozornění: Na těžbu LTC pomocí procesoru nebo grafické karty zapomeňte. Tato strategie fungovala ještě před tím, než se tvůrcům ASIC minerů povedlo překonat nástrahy vysokých nároků na operační paměť, o nichž jsme mluvili výše. Nyní je obtížnost těžby Litecoinu tak vysoká, že byste ani s těžebním rigem osazeným 12 silnými grafickými kartami neobstáli.

Proč si vybrat těžební pool a nezkusit těžit na vlastní pěst? Těžební pooly fungují tak, že spojí síly většího množství těžařů a násobně tak zvyšují šanci na úspěšné vytěžení bloku, odměnu si pak jednotliví těžaři spravedlivě rozdělí podle toho, kolik kdo těžebního výkonu do poolu poskytl. Odměny jsou tedy mnohem více rovnoměrné a jistější. Kdybyste se rozhodli těžit sami, s jedním ASIC minerem byste na úspěšně vytěžený blok čekali pravděpodobně dlouho, protože vaše šance na jeho úspěšné vytěžení se rovná skoro šanci na výhru v loterii.

Zdroj: asicminervalue.com
Antminer L7
Antminer L7

Jedním takovým ASIC minerem je např. Antminer L7, který v době psaní článku stojí přibližně 420 000 Kč. Poskytuje vám ale už celkem zajímavý těžební výkon přibližně o 9 500 MH/s. Dalším krokem je výběr zajímavého mining poolu, my máme ozkoušený např. F2 Pool.

F2 Pool má zrovna pro Litecoin relativně vysoký poplatek a sice 4 %. To znamená, že si F2 Pool z vašich vytěžených odměn nechává 4 % za zprostředkované služby. Jedná se ale o velmi velký pool, jehož hashrate pro Litecoin v době psaní článku dosahuje zhruba 428 TH/s. Pokud se do tohoto poolu připojíte se zmíněným Antminerem L7 a jeho přibližně 9 GH/s, denně (při ceně Litecoinu v době psaní článku) vytěžíte litecoiny v hodnotě přibližně 23 dolarů.

Ale pozor! Nyní přichází tvrdá realita.

Do výdělku těžby totiž není započítána cena spotřebované energie. Zmíněný L7 Miner za hodinu spotřebuje zhruba 3 425 W, což je celkem dost i na těžební stroj.

Při ceně elektřiny 4 Kč/kWh jste kvůli nízké ceně Litecoinu v době psaní článku (53 USD v září 2022) dokonce v mínusu, a to o 6 dolarů za den!

Z toho plyne jediné – těžba se vám vyplatí pouze tehdy, když máte přístup k levné elektřině. Skutečného zisku pak dosáhnete až v bull marketu, kdy se vám vaše litecoiny (snad) zhodnotí.

Litecoin (LTC) – Výhody a nevýhody

Výhody

  • Vyšší propustnost sítě: Oproti Bitcoinu dokáže Litecoin zpracovat až 8x více transakcí za stejný časový úsek. Existují ovšem i jiné kryptoměny s mnohonásobně vyšší propustností, např. Cardano, Solana, Near Protocol nebo Kadena. Hodnoty Litecoinu bohužel nekonkurují ani platebnímu systému Visa a jeho přibližně 1 700 transakcím za vteřinu.
  • Nízké transakční poplatky: Nižší velikost transakčních poplatků jde ruku v ruce s propustností – těžaři se nemusejí tolik přeplácet. Nízké hodnoty poplatku však souvisí i s celkovým nízkým využitím celé sítě – pokud by byl Litecoin využíván stejně intenzivně jako Bitcoin nebo Ethereum, byly by poplatky přeci jen o něco vyšší.
  • Implementace nových technologií: Litecoin Foundation se nebojí zkoušet nové věci. Litecoin jako první implementoval SegWit a Lightning Network. Na Litecoinu se nyní vyvíjí i platforma OmniLite pro tvorbu smart kontraktů a zároveň je Litecoin průkopníkem v implementaci čistě anonymních transakcí na infrastruktuře podobné Bitcoinu skrze aktualizaci MimbleWimble.
  • Spoustu společností jej akceptuje jako platidlo: Pomocí litecoinů můžete zaplatit třeba na Alze nebo portálu TravelbyBit.

Nevýhody

  • Pouze o něco rychlejší bratr Bitcoinu: Hlavní konkurenční výhoda Litecoinu jsou o něco rychlejší transakce a levnější poplatky, to je ale tak všechno. Je nutné si uvědomit, že v tomto směru existují mnohem pokročilejší kryptoměny sdílející podobnou úroveň bezpečnosti.
  • Kvůli aktualizaci MimbleWimble jej blokují některé burzy: Anonymizace transakcí se z logiky věci úřadům moc nelíbí, proto některé burzy Litecoin ze své nabídky kompletně odstranily. Některé se rozhodly pro mírnější reakci, jako třeba Binance a její blokace vkladů a výběrů anonymních litecoinů.

Jak své litecoiny zhodnotit? HODL nebo obchodování?

Pokud se rozhodnete do Litecoinu investovat, máte dvě možnosti. První, jistější a pro drtivou většinu lidí mnohem vhodnější cestou je tzv. HODLování, neboli prosté držení. Ve zkratce to znamená, že si nějaké litecoiny nakoupíte a prostě je držíte do té doby, než se je rozhodnete prodat. Vyhnete se tak značně rizikovému obchodování, které může být kvůli všudemožně inzerovaným potenciálním ziskům velmi lákavé. Realita je ale taková, že více než 90 % lidí tradingem své prostředky ztratí.

Jestli si však věříte a obchodování vás i přes to láká, můžete s Litecoinem spekulovat na krátkodobý i dlouhodobý růst nebo pokles – nabízí se scalping, swing trading či dlouhodobější poziční obchody, při tom všem můžete využít efektu finanční páky.

Poznámka

Jak funguje páka?

Představte si, že jeden litecoin stojí 10 000 Kč, avšak vy máte pouze 5 000 Kč. Vezmete si tedy od brokera půjčku 5 000 Kč a za vše dohromady si koupíte jeden litecoin.

Při růstu ceny se váš zisk násobí. Jestliže cena litecoinu stoupne na 20 000 Kč, tedy o 100 %, a vy na této ceně vše prodáte, pak budete mít 20 000 Kč. Splatíte zpět půjčku 5 000 Kč a zbyde vám 15 000 Kč. Namísto zdvojnásobení se vám povedlo vaše peníze ztrojnásobit.

To stejné ale funguje i v opačném případě při poklesu. Když by litecoin klesl na 5 000 Kč, tedy o -50 %, pak vás broker donutí vše prodat (tzv. margin call – broker chrání svoje vlastní prostředky před ztrátou). Vám zbyde 5 000 Kč a po vrácení půjčky jste na nule. Litecoin sice klesl jen o 50 %, avšak díky páce jste přišli o 100 % vašeho vkladu.

Kde se dá Litecoin nakoupit?

K nákupu můžete využít některou z kryptoměnových směnáren či burz, možné je i obchodování Litecoinu jako CFD.

Litecoin na směnárnách

Protože se jedná o jednu z předních kryptoměn, je možné ji koupit i na různých českých směnárnách. To je zároveň vhodné řešení pro HODLery a pro uživatele, kteří se nechtějí registrovat, pokud nakupují za malé částky. Na některých můžete dokonce nakupovat i za české koruny, např. na Anycoinu. Litecoin seženete také na Kriptomatu, SimpleCoinu nebo ccShopu.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Litecoin na burzách

Jestliže vám nevadí KYC (ověření totožnosti) a trochu komplikovanější rozhraní, které je často v angličtině, můžete využít kryptoměnové burzy. Na burzách naleznete oproti směnárnám mnohem nižší poplatky a zároveň zde můžete s litecoiny obchodovat. Z hlediska burz se okamžitě nabízí česká Coinmate. Mezi další přední burzy podporující Litecoin patří Binance s rozhraním kompletně v češtině, Kraken, Coinbase, Huobi nebo KuCoin.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Obchodujte Litecoin i u CFD brokerů

Dalším způsobem je obchodování Litecoinu jako CFD. To lze např. u brokerů Plus500 a XTB. Znovu zde však musíme připomenout riziko samotného obchodování a především finanční páky. Využívejte rozumné násobky a nikdy do vašeho kapitálu nevkládejte více, než o co jste ochotni přijít.

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 82 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Peer-to-Peer nákup či nákup přes bankomat

Jestliže se nechcete nikam přihlašovat, je zde i možnost nákupu litecoinů přes fyzické bankomaty. Většinou je najdete v nákupních centrech. Další možností je pak normální P2P obchod s někým, kdo již nějaké litecoiny vlastní. Domluvte se se známým, dejte mu peníze a na oplátku vám zašle litecoiny na vaší peněženku. Často na to zapomínáme, ale kryptoměny jsou především o P2P směně.

Kryptoměnová peněženka pro Litecoin

Jestliže se rozhodnete pro nákup litecoinů, pak byste měli mít rozmyšleno jejich uschování v některé z kryptoměnových peněženek.

Burzy mají velmi často své vlastní interní peněženky, které můžete jako uživatel bezplatně využívat. Je to pravděpodobně ten nejjednodušší způsob, avšak zároveň i nejméně zabezpečený. Burzy jsou neustále pod útoky hackerů a může se tak stát, že z nějakého důvodu o své kryptoměny přijdete.

Další možností jsou softwarové peněženky. Ve zkratce se jedná o programy, které vám vytvoří vaši vlastní peněženku. Proces v pozadí spočívá v tom, že vám systém vytvoří hlavní seed, ze kterého se pak větví různé privátní klíče, z nich klíče veřejné a z nich vaše adresy. Soukromé softwarové peněženky jsou na tom z hlediska digitální bezpečnosti podobně, avšak mají výhodu nezávislosti na třetí straně. Příkladem softwarových peněženek pro Litecoin jsou např. MetaMask, Trust Wallet, Coinomi nebo LiteWallet – mobilní kryptoměnová peněženka pro Litecoin vytvořená přímo Litecoin Foundation.

Nejlepší možností z hlediska bezpečnosti jsou hardwarové peněženky, které pracují jako nezávislé externí počítače. Všechny procesy peněženky se odehrávají na nich a uživatelův počítač slouží pouze pro zadávání příkazů. Mezi ty nejznámější patří Ledger nebo český Trezor. Jednoznačně se jedná o nejbezpečnější možnost pro uložení kryptoměn, kterou určitě doporučujeme.

Favorit redakce

Výhody
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Pár slov závěrem k Litecoinu

Litecoin je jedna z opravdu starších kryptoměn řešících nedostatky Bitcoinu. Ačkoliv byl se svým záměrem ze začátku úspěšný, jejich speciálně upravený těžební algoritmus Scrypt se svou odolností vůči ASIC minerům moc dlouho nevydržel. Později mu navíc začala konkurovat řada dalších kryptoměn, jejichž propustnost a transakční poplatky byly ještě atraktivnější.

Aby Litecoin neupadl do zapomnění, jeho vývojáři se na něj snaží aplikovat řadu vylepšení. Tím může být např. Lightning Network, podpora smart kontraktů nebo možnost anonymizace transakcí. Co si vývojáři připraví příště a zdali to Litecoinu pomůže vyhoupnout se zpět na přední příčky ukáže čas. Litecoin stále bezpochyby slouží tomu, pro co byl stvořen – k placení digitální a suverénní formou. I proto je stále hojně využíván řadou společností, podobně jako Bitcoin.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to Litecoin?

Litecoin je mladší bratr Bitcoinu, byl stvořen v roce 2011, tedy dva roky po spuštění kryptoměny, s níž sdílí velmi velkou část kódové báze. Oproti největší kryptoměně dle tržní kapitalizace vyřídí Litecoin za sekundu až 8krát více transakcí (56 převodů) a jeho průměrné transakční poplatky jsou (ke konci září 2022) více než 120x nižší. Stejně jako Bitcoin, i Litecoin využívá mechanismus Proof of Work, rozdílem je pouze jiný těžební algoritmus.

Litecoin je známý tím, že do svého softwaru postupně integruje aktualizace, které se záhy často objeví i u Bitcoinu. Tím je např. Segwit a Lightning Network, dvě zásadní vylepšení, díky nimž nalézá i samotný Bitcoin mnohem větší využití než kdy dříve. Mezi aktualizace, kterými Litecoin disponuje avšak Bitcoin prozatím nikoliv, se řadí i MimbleWimble. Toto kontroverzní vylepšení nabízí uživatelům možnost své litecoinové transakce plně anonymizovat. Je možné, že právě tento radikální krok, ke kterému se vývojáři Litecoinu uchýlili, stojí za zhoršením pověsti kryptoměny.

Jaký je kurz Litecoinu?

Momentálně je kurz Litecoinu přibližně $1 909 ($82,3). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) Litecoinu se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za ether ochotni zaplatit, tvoří jeho cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna, adopce kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.

Jaká je budoucnost Litecoinu?

Na internetu naleznete zajisté spoustu předpovědí a projekcí ceny Litecoinu na příští roky, z nichž drtivá většina bude silně optimistická, realita ovšem může být jiná. Při posouzení vnitřní hodnoty Litecoinu je záhy patrné, že zásadní vylepšení, které Litecoin oproti Bitcoinu nabízí, zde existují už od jeho počátku. Ačkoliv Litecoin za svou existenci zažil velmi působivé zhodnocení, je snadné si povšimnout, že se při nárůstu své ceny poněkud “svezl” s Bitcoinem.

V rámci žebříčku dle tržní kapitalizace se stále pohybuje mezi desátým a dvacátým místem, což značí, že nové aktualizace implementované do kódu Litecoinu ceně příliš nepomáhají. Implementace nejnovější aktualizace s názvem MimbleWimble umožňující anonymizaci transakcí zároveň Litecoinu přidává aspekt anonymních kryptoměn, což je něco, co rozhodně část krypto komunity náležitě ocení, ale také něco, co do značné míry může vadit regulátorům a některým kryptoměnovým burzám.

V redakci Finexu jsme toho názoru, že má Litecoin ve světě kryptoměn určitě své místo. Aby ale prokázal opětovný výraznější nárůst, měl by přijít s něčím, co z něj bude činit opět zajímavou investici. Oproti období, během něhož Litecoin dosáhl svého cenového maxima, vývoj spousty jiných projektů silně pokročil. Konkurence Litecoinu je tedy silnější než kdy dříve.

Kde je možné Litecoin koupit?

Litecoin a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba SimpleCoin. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Litecoin je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Pro více info se můžete podívat na návod zde: Jak a kde koupit Litecoin.

Hodnocení Finex.cz

Litecoin

Litecoin je stálicí kryptoměnového trhu. Svým designem se podobá Bitcoinu, má ale vyšší transakční rychlost a nižší poplatky za převod. Litecoin Foundation je velmi inovativní, díky tomu také Litecoin prošel už řadou aktualizací. Pověsti Litecoinu trochu škodí kontroverzní výroky jejího zakladatele a nová aktualizace MimbleWimble umožňující anonymizaci kryptoměn.

Více informací o Litecoin

KryptoměnaLitecoin
SymbolLTC
Vytvořeno7. 10. 2011
ZakladatelCharles Lee
Webové stránkyhttps://litecoin.com/
Lze těžit?
Typ těžbyAlgoritmus Scrypt (Proof-of-work)
Tvorba blokuCca 2.5 minuty
Aktuální počet tokenů74 325 196
Maximální počet tokenů84 000 000
Obchodní objem (24h)$514 181 544
Tržní kapitalizace$6 182 832 330
Změna ceny za 24h-4 %
Ohodnoťte kryptoměnu Litecoin
39
1

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (19 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Milan

Zdravím všechny, chtěl jsem se poradit, jestli když nakoupím nějakou menu na Revolut stačí ji tam nechat nebo je potřeba ji převést do některé z peněženek. Díky moc za názory.

Redakce Finex

Dobrý den, Milane. V tuto chvíli ani kryptoměny z Revolut do vlastní peněženky nemůžete, protože to Revolut neumožňuje. Prý se to chystají zpřístupnit, ale to bude ještě trvat.

Jirka

Jaký vliv bude mít Muskův výrok na krypta proof of work?
Oblíbil jsem si Litecoin, ale ten je také na této bázi.

Redakce Finex

Dobrý den, Jirko. Podobným výrokům se říká FUD a jsou to jen takové “výkřiky do tmy”. Věříme, že téměř žádný dlouhodobý dopad na Bitcoin ani Litecoin tyto konkrétní výroky Elona Muska nebudou mít dopad.

Jirka

Dobrý den, uvažuji o koupi kryptoměny, je lepší Ethereum nebo Litecoin? Ethereum se zdá, že jde neustále nahoru. Co je papírová peněženka?

Redakce Finex

Dobrý den, Jirko. Vysvětlení papírové peněženky naleznete v tomto článku: Jak funguje paper wallet. Co se týče toho, která kryptoměna je “lepší” – na to nejde nijak odpovědět. :-) To je jako byste se ptal, zda je lepší Slavie nebo Sparta. Každý má své argumenty a své důvody, proč má nebo nemá danou kryptoměnu rád. Budete se do toho muset ponořit, pozjišťovat si informace a odpovědět si sám.

Pavel Sláb

Chtěl bych si koupit své první kryptoměny a přemýšlím, jestli jít do litecoinu, nebo bitcoinu, co byste mi doporučili a proč? Díky za radu.

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Myslím si, že jako začátečník byste měl začít hlavně s bitcoiny. Jsou nejstarší, nejotestovanější, a možná i nejsnazší na pochopení. Kupte si zlomek btc za pár stovek korun a zkoušejte si je převádět mezi peněženkami, na burzu, kde je směníte za nějakou jinou měnu a pak zpět, a tak dále. Až po nějakém měsíci bych se teprve díval na další měny. Litecoin je sice hodně podobný a hlavně levnější, ale mohlo by vás to trochu zamotat. Být vámi jdu krůček po krůčku. :-)
S pozdravem Vojtěch, Finex.cz

PS: Podívejte se na náš seznam kryptoměn – máme tam spoustu detailních článků a ke každé měně i cenu a graf. ;-)

Peta

Litecoin je super, VŽDY když přesouvám krypto mezi burzami tak jedině v litecoinu.. doporučuji – NENÍ to mrtvola ! :-)

Mirek

Dobrý den, lze litecoin obchodovat u xtb, nebo musím na nějakou tu burzu? u xtb mám účet tak by to tam mělo jít nějak?

Redakce Finex

Zdravím Mirku, obchodovat Litecoin můžete snad u všech CFD brokerů, jako je zmiňovaný XTB. U těchto firem však pouze spekulujete na vývoj ceny. Pokud chcete reálně LTC kupovat a prodávat (s možností je na burzu vložit/z ní vybrat) pak si musíte vybrat opravdovou kryptoměnovou burzu, jako např. Binance či Bitfinex.

ForbesMan92

Dobrý den, jaké jsou na coinbase poplatky, jsou zanedbatelné, nebo ne? Rád bych nakoupil nějaké digitální měny (LTC, XMR) a tak sháním nejlepší krypto burzu, díky za doporučení.

Redakce Finex

Dobrý den, Coinbase je jednou z trochu dražších směnáren (z hlediska poplatků), má to však tu výhodu, že je osvědčená a dovoluje nakupovat pomocí platební karty (ne jen převodem). Alternativou ke Coinbase by mohl být např Simplecoin či ccShop.

Ivan

ahoj, som prihlaseny na BDSwiss, neda sa mi tam kupit Litecoin,
viete mi poradit ako na to, dakujem

Josef

Chtěl bych obchodovat na této burze.Může mě někdo vysvětlit co to je vůbec kryptoměna a ty různé její názvy díky Josef

Štěpán Petřivý

Ahoj, Litecoin koupíš na coinbase, české coinmate anebo instantně bez registrace hned do peněženky na SimpleCoinu.

Jirka

Pokud vidím dobře tak na CoinMate nejdou kupovat litecoiny za koruny

Štěpán Petřivý

Ahoj Jirko. Ano to nejde, ale můžeš si převést CZK na BTC a během sekund za nakoupené BTC koupit LTC. Ano, do jisté míry je to nevýhodné, protože zaplatíš trochu navíc, protože budeš platit spread 2x. Ale jedná se max. o jednotky procent, takže to je podle mě zanedbatelné. Sám určitě víš, že v kryptu můžeš dosáhnout stovek procent zhodnocení během pár dní.

Redakce Finex

Ahoj Jirko, už to jde. ;-)

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat