Populární kryptoměna IOTA: Vydrží jí růst i dál?

iotaIOTA je kryptoměna na základu distribuované účetní knihy. Na rozdíl od ostatních kryptoměn ale nevyužívá klasické blockchainy (jako např. všem známý bitcoin), ale pracuje s novou bezblokovou technologií DAG, která se označuje také jako „TANGLE“.Tangle umožní fungování sítě bez transakčních poplatků, bez limitů, které by určovaly kolik transakcí je maximálně možné provést za sekundu. V této síti neexistují žádní těžaři, protože transakce může potvrzovat každý držitel protokolu IOTA.

Protokol stanoví, že při odeslání jedné transakce váš počítač zpracuje a potvrdí dvě jiné transakce. Tak prakticky nikdy nebudete na žádnou transakci muset čekat. Tato technologie má jednu velkou přednost, a sice tu, že čím více síť používá, tím funguje rychleji a bezpečněji. IOTA funguje jako peer to peer síť, která byla navržena pro internet věcí. Cílem je poskytnout výměnu i přesun hodnot a dat mezi sebou zdarma a rychle, což by umožnilo každému spotřebiči či vozu připojenému do sítě IoT být pronajato či používáno efektivně i důvěryhodně.

Vývoj ceny IOTA

V červenci roku 2017 byla přidána na burzu Bitfinex. 13. července 2017 ji bylo možno nakoupit za 0.5 USD za MIOTA. Jak si můžete všimnout, momentálně se ještě kupují tokeny IOTA po milionech, tedy po MIOTÁch. I cena se tedy uvádí v poměru ku jedné Miota.

Poté, co IOTA oznámila uzavření partnerství spojené s vývojem datového tržiště se společnostmi Microsoft a Samsung, vzrostla její tržní hodnota o 12 miliard dolarů. Ve středu 6. 12. 2017 se cena za kryptoměnu vyšvihla na historické maximum 5,5 USD.

Ještě v úterý se dala nakoupit za 2,78 USD. V současné době je jedním ze 7 největších digitálních aktiv z pohledu tržní kapitalizace hned za Ethereem, Litecoinem a Bitcoin Cash. Na chvíli přeskočila i kryptoměnu Ripple, která si ovšem po pár dnech své vedení vzala znovu po tom, co její cena narostla na 400%.

Pujde kurz IOTA stále nahoru? Čtěte dál!

Historie a vývoj IOTA

Vývoj kryptoměny IOTA začal již v roce 2015 a už na konci téhož roku došlo k vydání všech tokenů, které až do roku 2017 byly používány pro beta-testing. Tokeny získala komunita, přičemž vývojářům “prý” nezůstal žádný. Komunita vytvořila nadaci IOTA, která je nezisková a sídlí v Německu. Tato kryptoměna je optimalizovaná pro použití v internetu věcí.

Počet zařízení, které budou v budoucnu připojeny do stejné sítě, v příštím desetiletí přesáhne dle odhadů odborníků 50 miliard. A právě v této síti na sebe napojených zařízení, funguje digitální měna (token) IOTA jako prostředek pro předávání dat. Ty jsou předtěžené, nedělitelné a uživatelé je k používání sítě nepotřebují. V oběhu je celkem 2 779 530 283 tokenů. Tento počet se nijak nemění a ani měnit nebude.

S rostoucím počtem zařízení, které by tyto tokeny v budoucnu měly používat, roste i poptávka po nich = jejich cena. Kryptoměnu v roce 2015 představil spoluzakladatel David Sonstebo a je označovaná jako kryptoměna třetí generace.

IOTA nemá poplatky

Momentálně neexistuje žádná jiná kryptoměna, která by měla jako silnou stránku tzv. Mikrotransakce, tedy posílání peněz v malých objemech. IOTA tento problém vyřešila a dnes tvoří podstatnou část internetu. V roce 2016 do tohoto projektu investovala společnost Outlier Ventures Capital nemalou sumu.

Obrovskou předností je, že nemá tato kryptoměna žádné poplatky. Nezáleží přitom na velikosti transakce. Nodes jsou místo toho motivováni k účasti na potvrzování a tvoření transakcí jinými nodes. Aby se předešlo útoku hackerů a spam attack, používá weight mechanismus. Transakce jsou potvrzovány s ohledem na jejich váhu. Tato váha přitom odpovídá množství práce, kterou každý node investuje do transakce.

Od ostatních kryptoměn se tato liší tím, že se soustředí především na internet věcí. Jedná se o IoT koncept, který zahrnuje globální network zařízení jako jsou domácí spotřebiče, auta, atd. Schopna komunikovat či obměňovat data. Je možné je tak na dálku monitorovat a rovněž kontrolovat.

Iota Reddit

Spoustu důležitých informací o IOTě můžete získat na redditu, nebo IOTA Forum.

Jak a kde IOTA koupit?

Digitální měny a token je možné koupit či prodat prostřednictvím internetoveých burz a směnáren. IOTA je méně známou kryptoměnou a je jí nesnadné sehnat, na rozdíl od Bitcoinu. Složitý je nejen nákup, ale také uchování mincí. Výběr virtuálních peněženek podporujících tuto kryptoměnu je značně omezený.

Seznam burz, které IOTA prodávají najdete zde. Já osobně používám Bitfinex a jsem spokojený. Všechny IOTA, které vlastním, mám momentálně na svém účtu Bitfinex, ale brzy si je přesunu do nově vznikající peněženkly.

Peněženka na IOTA

Po vysokém růstu na konci listopadu 2017, kdy se cena během pár dní vyšplhala na téměř desetinásobek, znovu trochu klesla a ustálila se okolo ceny 4 USD/MIOTA.

Lidé IOTU často prodávali hlavně proto, že ještě systém není úplně dokonalý. Tansakce byly často zaseknuté i na několik dní a oficiální peněženka na IOTA v nedohlednu. Ovšem pár týdnech následoval další růst na nové maximum hlavně poté, co IOTA Foundation představili první funkční IOTA peněženku. Více info najdete zde.

Další vývoj IOTA

Co si myslíte Vy? Napište nám do komentářů níže!

Náš názor je takový, že IOTA je velice průlomovou technologií. Bohužel ale trochu předběhla dobu a momentálně pro ni není úplně reálné využití. Na tom se však pracuje a všimnout si toho můžete hlavně na firmách, které s IOTA navazují spolupráci.

Mezi těmito firmami nechybí ani Microsoft, Samsung, nebo např. BOSCH.

Já IOTU vlastním a zárověň postupně dokupuji. Myslím si, že doba, kdy bude jedna MIOTA stát okolo 50 USD není daleko.

Štěpán Petřivý

Více o autorovi Štěpán Petřivý

Již od základní školy jsem si chtěl vydělávat obchodem, ale to se mi nedařilo, až do prvního ročníku střední, kdy jsem se začal zajímat o podnikání na internetu a ve čtvrtém ročníku jsem začal teprve opravdově podnikat. Dnes obchoduji binární opce a jelikož mám veliký úspěch, rád se s Vámi podělím o své zkušenosti. Více informací o mně se dozvíte na stránce o nás.

Všechny příspěvky - Webová stránka

2 komentáře k článku “Populární kryptoměna IOTA: Vydrží jí růst i dál?”

Zanechat komentář

Upozornění na rizika spojené s obchodováním binárních opcí nebo CFD:
Finanční produkty nabízené společnostmi uvedenými výše nesou vysokou míru rizika a mohou způsobit ztrátu všech vašich prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.
Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. OpceBinární.com
Varování: Finanční produkty nabízené zmiňovanými společnostmi nesou vysokou míru rizika a mohou způsobit ztrátu všech vašich prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Momentálně nepoužíváte android.
Share this