Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to Bitcoin ETF a proč je důležité? Jak může Bitcoinu schválení ETF pomoci?

Publikováno
Co je to Bitcoin ETF a proč je důležité? Jak může Bitcoinu schválení ETF pomoci?
Zdroj: Depositphotos.com

Naše redakce je pravidelně bombardována dotazy od čtenářů, kteří se ve vodách investic teprve učí chodit. Je to spousta pojmů, zkratek, produktů a čísel. Při prvním setkáním s tímto světem se nemůžeme divit, že nejednomu člověku jde hlava kolem.

Množí se nám také dotazy na to, co jsou to ETF a co znamenají ve spojitosti s Bitcoinem. Přesně to je téma, na které se v tomto článku podíváme.

Exchange traded fund, aneb co je to ETF?

V překladu se jedná o burzovně obchodovaný fond. V posledních několika letech se staly extrémně oblíbenými nástroji. Jejich přednostmi jsou vysoká diverzifikace, velmi nízká nákladovost a dostupnost v podstatě pro každého.

Jejich vznik se datuje na začátek 90. let. SEC v té době schválil historicky první ETF, které sledovalo vývoj indexu S&P 500. Následovaly ho další ETF zaměřené na Nasdaq-100 a Dow Jones Industrial Average.

Zdroj: Bank of America
Vývoj trhu ETF v USA
Vývoj trhu ETF v USA k roku 2020

Samotné jméno nám vlastně říká vše, co potřebujeme vědět. ETF jsou fondy, které se chovají podobně jako akcie a obchodují se na burze. Díky této vlastnosti je můžeme pomocí našich brokerů na trhu kdykoliv nakupovat a prodávat.

Vnitřní fungování takového produktu je v zásadě podobné, jako chování jakéhokoliv jiného podílového fondu, které většina z nás dobře zná. Běžně se s nimi můžeme setkat například v investičních programech, které nám nabízí banky. Jediný rozdíl je pak v tom, že v podílovém fondů nedržíme akcie, nýbrž podílové listy. Strategie už mohou být klidně stejné, i zde se ale dá najít určitá odchylka.

Hlavní rozdíl je, že podílové fondy jsou často aktivně řízené. Portfolio manažeři ručně hledají a vybírají aktiva, která do portfolia zařadí. U ETF se většinou používá tzv. indexování, tedy že hodnota ETF pasivně následuje cenu několika vybraných podkladových aktiv.

Jako skvělý příklad můžeme uvést drahé kovy:
ETF zaměřené na drahé kovy je bude držet a cena akcie bude přesně odrážet jejich vývoj. Na druhé straně aktivně řízený podílový fond může svůj majetek (tím pádem i náš podíl) zhodnocovat, kromě samotného držení, i skrze nákupy a prodeje daných aktiv.

Historie Bitcoinových ETF

Předně si musíme říct, že celý svět se v zásadě řídí podle USA. Tedy alespoň co se financí týče. Najdou se mezi zeměmi i výjimky, avšak v investicích je USA něco jako kněz v kostele. Když už SEC produkt odsouhlasí, dá se to považovat za posvěcené a produkt má povětšinou otevřenou cestu v celém světě.

Dá se tedy předpokládat, že u Bitcoinového ETF tomu nebude jinak.

Už v roce 2017 se o takovém postupu uvažovalo. Byl to rok, kdy se Bitcoin dostal poprvé k širší veřejnosti jako investiční/spekulativní nástroj. Americká komise pro cenné papíry však v danou chvíli usoudila, že ETF na Bitcoin neschválí. Důvody pro to byly vcelku jasné a daly by se shrnout do jedné věty – Bitcoin nebyl dostatečně dospělé aktivum.

Velké manipulace na trzích, nízké objemy obchodů, nejistota z pohledu zabezpečení kryptoměn a příliš nízká likvidita na trzích. To vše bylo důvodem jejich kroků.

V průběhu dalších let se situace ale začala obracet.

Největším milníkem z pohledu “vážných investic” bylo schválení Bitcoinového ETF v Kanadě na začátku roku 2021. S tickerem BTCC se ETF stalo ve světě prvním svého druhu. Za jediný den se na kanadském ETF trhu zobchodovaly akcie BTCC v hodnotě 165 milionů dolarů. Po dvou měsících své existence měl fond velikost přes miliardu dolarů.

Zdroj: finance.yahoo.com
Kanadské bitcoinové ETF (BTCC)
Vývoj kanadského Bitcoinového ETF (BTCC)

Vnitřní mechanismus je stejný, jako u všech jiných fondů. Investoři si u svého brokera koupí a drží akcie fondu, který za nás drží bitcoiny. Jsou to v zásadě trochu jiné custodiánské služby.

Pokud se chcete dovědět, jak na nákupy a držení kryptoměn, které budou skutečně ve vašem vlastnictví, doporučujeme článek Kryptoměny – Jak fungují a jak na nich vydělat?. Vysvětlujeme v něm všechny potřebné základy.

Dnešní pohled SEC na Bitcoin ETF

V moment psaní tohoto článku (10. 5. 2021) leží stole amerického regulátora SEC 9 žádostí o zřízení Bitcoinového ETF. SEC zatím žádné kroky ke schválení nepodnikl. Zatím jsou ve stavu, kdy vyčkávají a nechtějí nic uspěchat.

Dokazuje to i jejich poslední rozhodnutí, které vyústilo v další odložení. To se odehrálo v dubnu 2021 a navazovalo na novou žádost od společnosti VanEck global, což je firma zabývající se asset managementem.

Tento stav ale nebude trvat věčně. Údajné problémy z roku 2017 má SEC stále na paměti a výslednou zprávu se má svět dovědět v polovině června 2021.

Komise shledává, že je vhodné, abychom prodloužili dobu, ve které budeme řešit změnu a úpravu pravidel. Musíme se ujistit, že pro takové rozhodnutí budeme mít dostatek času,” řekl J. Matthew DeLesDarnier, asistent tajemníka SEC.

Finální rozhodnutí je odloženo o 45 dní, nicméně tato doba se může prodloužit až na 240 dní.

Co by schválení znamenalo pro investory a pro cenu?

Bitcoin bude existovat do té doby, dokud bude fungovat elektřina a poběží internet. Vlády ho mohou zakazovat, mohou ho očerňovat a mohou mu stále házet klacky pod nohy. Bitcoinu to však bude jedno. Z technického hlediska na ETF v žádném případě nezáleží.

Z toho “finančního” pohledu je to ale zásadní krok kupředu.

Otevření stavidel globální zásoby peněz

Dnešní kryptoměny jsou, přiznejme si to, stále složité. Uživatel je nucený zakládat účty na směnárnách a burzách, musí se naučit pracovat s peněženkami, seedy, privátními klíči a rozdílnými adresami. K tomu všemu je každý jeho krok v zásadě neměnný a celá bezpečnost se odvíjí od jeho zodpovědného chování.

Lidé by možná i chtěli kousek toho digitálního zlata vlastnit, Bitcoinový ekosystém je ale pro spoustu z nich naprosto neprůchodný.

Pokud by bylo bitcoinové ETF schváleno, dalo by propustku do hry fondům, asset management firmám, fondům kvalifikovaných investorů, jednotlivcům, důchodovým programům atd.

Pojďme se podívat na pouhé, ve světě často skloňované, 401k. Jedná se o důchodový program USA, ve kterém si občané mohou zvolit vlastní investice. Většinou se rozhodnou právě pro libovolné ETF. Dle serveru ici.org v tomto programu bylo ke konci roku 2020 celkově uloženo přes 6,5 bilionu dolarů. Institut také uvádí, že hodnota všech důchodových programů v USA měla ke stejnému datu hodnotu těsně pod 35 bilionu dolarů.

Nepatrná část těchto peněz by mohla po schválení téct právě do Bitcoinového ETF.

Zdroj: Investment Company Institute, Federal Reserve Board, and Department of Labor (USA)
Vývoj celkové hodnoty programu 401k v USA
Vývoj celkové hodnoty programu 401k v USA

Můžeme se podívat o krok dál – trh zlata.

To je globálně považováno za uchovatele hodnoty a jeho tržní kapitalizace se k 10. 5. 2021 pohybuje kolem 11,6 bilionu dolarů. Tržní kapitalizace bitcoinu je 1 bilion dolarů, tedy ani ne desetina.

Z technického pohledu uchovatele hodnoty je Bitcoin skoro ve všech ohledech lepší než zlato. Chybí mu jediná vlastnost, kterou je naprostá zaměnitelnost jednotek, tzv. fungibility.

Bitcoin je sledovatelný skrze adresy – jednotlivý bitcoin může být “pošpiněn”, pokud bude využitý např. k nelegálním aktivitám. Zlato tuto nevýhodu přirozeně nemá, protože ho můžeme kdykoliv přetavit a bude vždy k nerozpoznání od dalších kusů.

Pokud si porovnáme i cenový vývoj zlata a bitcoinu, uvidíme následující – Bitcoin je sice podstatně volatilnější, přesto ale mnohokrát překonal zlato z pohledu dlouhodobých výnosů.

Stačí, aby si jen část investorů do zlata tuto skutečnost uvědomila.

Zdroj: BuyBitcoinWorldwide.com
Cena bitcoinu vyjádřená ve zlatě
Cena bitcoinu vyjádřená ve zlatě – za bitcoin si koupíme stále více zlata

Abychom trochu uklidnili optimismus, většina těchto obchodů by byla pravděpodobně ve stylu OTC, tedy over-the-counter. Zjednodušeně to znamená, že by nákupy neprocházely přes sekundární trh (směnárny, burzy), nýbrž např. přímo od těžařů k fondům. Teoreticky takové obchody nepohybují s kurzem.

Stále to ale ovlivní celkovou nabídku, která se na trh dostane, a ta už cenu samozřejmě ovlivní. Pouze to zabere o něco více času.

Mimochodem… víte, co se stalo s cenou zlata po tom, co bylo schváleno první zlaté ETF? Podívejte se na obrázek níže.

Zdroj: DataDrivenInvestor.com
Vývoj ceny zlata po schválení prvního ETF na zlato
Vývoj ceny zlata po schválení prvního ETF na zlato

Bitcoinové ETF by byl zlom ve vnímání kryptoměn

Podnadpis by vystihoval celou situaci perfektně. Pokud by se bitcoinové ETF schválilo, samotný Bitcoin by se dostal do hlav a myšlenek ohromnému počtu lidí a institucí. Kryptoměnám by to dalo velkou váhu a udělalo by to z nich obecně uznávanou třídu aktiv. Investoři by pravděpodobně chtěli vědět, do čeho investují. Obratem by se tak zvedala míra adopce a povědomí o kryptoměnách.

Cestu by to otevřelo i různým strategiím. Mohly by vznikat zapákovaná ETF, inverzní ETF (jdoucí proti ceně) a možná i fondy pro jiné kryptoměny.

Ač jde Bitcoinové ETF proti původním myšlenkám kryptoměn (můžeme být vlastní bankou, máme plnou kontrolu, necenzurovatelnost atd.), musíme si uvědomit, že pro investiční svět je rozhodně nedílnou součástí vývoje a v konečném důsledku to nikomu nebrání, aby si své bitcoiny pořídil tou “správnou” cestou.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.