Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin: Základní informace před investicí – Co potřebujete vědět!

Publikováno
Bitcoin: Základní informace před investicí – Co potřebujete vědět!

Poslední dobou nám chodí denně i několik emailů od lidí, kteří by rádi začali s kupováním, nebo obchodováním kryptoměn. Super, máme radost! Bohužel však občas nestíháme na všechny zprávy odpovídat.

Navíc se lidé ptají téměř neustále na ty samé otázky. Proto jsme se rozhodli sepsat tento článek, který bude shrnovat všechny základní informace, které je potřeba vědět před investicí do bitcoinu či jiných kryptoměn.

Často kladené otázky na téma nakupování kryptoměn

.

  1. Kde je pro mě nejlepší kryptoměny, respektive bitcoin, kupovat? Kde dostanu “za málo peněz nejvíc muziky,” resp. kde za peníze dostanu největší poměr bitcoinu?

Bitcoin lze koupit buď na burze či směnárně, nebo fyzicky od lidí, kteří chtěji bitcoin prodat. Nejjednodušší pro začátečníky je směnárna Simplecoin nebo ccShop.

Mně se pro nákup nejlépe osvědčila burza CoinMate. Nakoupit lze i za Kč bankovním převodem. Je ale třeba před nákupem ověřit svoji totožnost.

Pokud chcete nakupovat pomocí platební karty, určitě doporučuji směnárnu CoinBase. Tam je sice poplatek ve výši asi 3-5 %, ale vzhledem k potenciálu růstu cen kryptoměn to skoro ani snad nevadí.

  1. Co musím vůbec udělat pro to, abych si mohl nějaký bitcoin koupit? Stačí mi normální bankovní účet, nebo potřebuji nějaký speciální? A mohu bitcoiny kupovat přes kartu?

Prakticky není nutné udělat nic, kromě registrace na burze. U směnáren můžete dokonce nakupovat bez registrace. Je ale dobré mít nějakou vlastní peněženku. Ať už se jedná o peněženky mobilní (např. Coinomi), nebo bezpečné hardwarové, jako jsou Trezor a Ledger.

  1. Jak mám postupovat, pokud mám peníze a připravený účet, peněženku a jsem zaregistrovaný na nějaké burze/webu kde bitcoiny prodávají? Prostě to jen koupím? Vyžaduje to nějakou verifikaci?

Ano, většina burz vyžaduje ověření (verifikaci) občanským průkazem. Např na CoinBase lze jednoduše pomocí webkamery občanský průkaz ofotit a je to. U CoinMate je ale třeba provést i hovor s anglicky mluvící operátorkou, aby ověřili, že skutečně existujete. Poté ale už je vše poměrně intuitivní.

Existují ale i prodejci, kteří žádnou verifikaci nepožadují. Popřípadě je možné využít i bitcoinových automatů, kam jednoduše vložíte hotovost a naskenujete adresu vaší kryptoměnové peněženky. Nákupy do výše 25 000 Kč jsou bez verifikace. A je to!

  1. Co mám dělat, když jsem si bitcoin koupil? Myslím to tak, jestli si ho mám někam převést aby byl „víc v bezpečí“? Už jsem párkrát četl, že nějací hackeři vykradli burzu, tak bych nechtěl, aby se mi tohle stalo. Nebo si to tam mám prostě nechat? Jaké mám možnosti, jak bitcoin uchovat? Nehodlám s tím zatím obchodovat, pouze ho držet, takže to můžu mít klidně někde uschované, jen nevím kde.

Ano, je pravda, že držet bitcoiny na coinmate, coinbase či jiných burzách není 100% bezpečné. Téměř všechny velké burzy byly v minulosti vykradeny. To ale neznamená, že vaše bitcoiny budou jistě ukradeny – to v žádném případě.

Prakticky jde ale o to, že kdyby se taková nehezká situace přihodila, určitě nechcete být mezi dotčenými. Proto je doporučené využívat vlastní peněženky, kam si jednoduše své bitcoiny převedete.

Jak už jsme zmínili, nejbezpečnější jsou peněženky hardwarové (Trezor a Ledger) – dále jsou poměrně bezpečné i peněženky mobilní s vlastním seedem, jako je Coinomi či Trust.

  1. Kolik stojí uchovávání bitcoinů v těchto „trezorech“?

Uchovávání bitcoinů nestojí vůbec nic. Jediné, co vás bude na vlastních peněženkách peníze stát, jsou malé poplatky bitcoinové síti, které musíte zaplatit při převodu do peněženky. To se udělá automaticky při odesílání bitcoinů a jedná se většinou o cca 5 Kč.

V případě hardware peněženky si musíte také koupit samotné zařízení, to je ale asi jasné. Jeho cena se pohybuje mezi 1 000 Kč a 4 000 Kč v závislosti na modelu, který chcete používat.

  1. Na co si mám dát pozor v případě skladování bitcoinu? Mohu o něj nějak přijít? Co nějaká záloha, jak to funguje?

Každý, kdo vlastní nějaké bitcoiny, by je ideálně měl mít ve své vlastní kryptoměnové peněžence, ke které vlastní tzv. privátní klíč. Není ideální, aby tento privátní klíč znal i někdo jiný. Protože pokud se tak stane, můžete se stát ze dne na den chudší o všechny své bitcoiny.

Držíte bitcoiny pouze na svém online účtu na burze? (jako např. u coinmate či coinbase) Pak nemáte k vaším bitcoinům privátní klíče a proto existuje malé riziko, že o své kryptoměny přijdete. Sežeňte si radši bitcoin peněženku!

  1. V případě že bych se rozhodl začít s bitcoinem obchodovat, co musím udělat? Nějak převést? Je to jednoduché? Jak dlouho to zhruba trvá? Platím za to něco?

S bitcoinem a dalšími kryptoměnami můžete obchodovat dvojím způsobem. Buď jako CFD (např. u eToro nebo Plus500) a nebo na opravdové burze, jako je třeba Binance.

Jaký je mezi těmito způsoby rozdíl? Obchodovat CFD musíte přes brokery a jejich platformy. Ve skutečnosti nikdy žádné kryptoměny nevlastníte, pouze spekulujete na pohyb jejich ceny a vyděláváte pokud se vaše předpověď vyplní. Obchodování na opravdové burze znamená reálně kupovat jednotky bitcoinu či jiných měn. Jste jejich vlastníci a můžete je držet libovolně dlouho.

Jakýkoli převod bitcoinů ať už z jedné peněženky na druhou, z burzy na burzu, nebo při platbě za kávu je naprosto jednoduchý. Prakticky je třeba znát jen 2 věci: adresu peněženky, kam chceme bitcoin poslat a částku, kterou chceme poslat.

Poté je vše v naprosté většině případů intuitivní. Za převod se platí poplatky. Dříve byly mizivé, ale s postupnou adaptací bitcoinu se neustále zvyšují. Nejsou sice nijak závratné, ale při posílání malých částek jsou znatelné – pohybují se maximálně v nižších desítkách korun.

  1. V případě, že bych si bitcoin chtěl proměnit na peníze (prodt), jak se to dělá? Jaký je tam poplatek? Pokud tam teda nějaký je. A kde tohle můžu popřípadě udělat?

Pokud už vlastníte nějaké bitcoiny, gratulujeme! :-) Přeměna zpět na klasické peníze je naprosto jednoduchá. Stejně jako přeměna “opravdových” peněz na bitcoin.

Stačí si bitcoin převést na jakoukoli směnárnu (coinmate, coinbase) a tam ho směnit za libovolnou měnu. Tu si potom nechat převést bankovním převodem na účet. Nebo zajít do bitcoinového bankomatu (např. v Alze) a tam si  nechat peníze vyplatit.

  1. Jak funguje placení bitcoinem v praxi? Prostě jen přijdu a napíšu někam nějaký kod, nebo jak to funguje?

Pokud máte dobrou mobilní peněženku, placení je opravdu jednoduché. My používáme Trust a Coinomi.

V obchodě stačí otevřít aplikaci, klepnout na na “poslat BTC”, naskenovat adresu peněženky příjemce – to je nejčaštěji QR kód. Pak už jen zadat, kolik BTC chcete poslat (někdy se částka automaticky vyplní) – a je to! :-)

Námi doporučené směnárny bitcoinů

Chcete si Bitcoin, Litecoin nebo jinou kryptoměnu koupit? Pokud se zaregistrujete u směnárny CoinBase po kliknutí na zelené tlačítko níže a koupíte si kryptoměny za minimálně 100 dolarů (cca 2 300 Kč) automaticky získáte bitcoiny v hodnotě 10 dolarů (200 Kč) zdarma!

Favorit redakce

Výběr
redakce
Směnárna
2024
Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou
Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Lukáš Bláha

Skvělý článek ;) Děkuji za něj! Jsem naprostý začátečník, takže pro mě ideální informace.